Co to je DVB-T2? DVB-T2 certifikát

DVB-T2 je nový standard digitálního pozemního televizního vysílání, který postupně nahradí stavájící vysílání DVB-T. Přechod na tento nový standard umožní lepší využití vysílacích kanálů a uvolnění části TV pásma pro vysokorychlostní mobilní internet. Zároveň přinese masovější rozšíření příjmu TV programů ve vysokém (HD) rozlišení, které bude již běžné. 

 

Koho se přechod týká?

Přechod na DVB-T2 se týká všech, kteří přijímají televizní signál přes klasickou anténu z pozemních vysílačů - cca 60% populace České republiky. Netýká se těch, kteří přijímají TV signál přes satelit nebo kabelovou televizi, popř. internetovou TV (O2 TV, T-Mobile TV, atp.).  

 

Co budu pro příjem potřebovat?

Pro příjem bude potřeba televizor vybavený tunerem DVB-T2 s kodekem MPEG4 H.265. V současné době probíhá certifikace televizních přijímačů od Českých radiokomunikací pro bezproblémovou kompatibilitu s tímto novým vysíláním. Ptejte se proto při koupi nové TV prodejců na tento certifikát, popř. garanci kompatibility s tímto vysíláním. K televizorům, které nebudou schopné toto vysílání přijímat bude nutné dokoupit set top box, podobně jako v době přechodu z analogového vysílání na současné digitální (DVB-T).

 

Bude nutné upravovat anténu?

Toto bude velmi individuální. Zatímco v rodinných domech či vlastních anténách většinou nebude potřeba nic měnit, vysílat se bude sice na jiných kanálech, ale v současném UHF pásmu ze stávajících vysílacích stanovišť, bude v drtivé většině případů příjem možný i bez úprav, přesto budou zejména u složitějších anténních systémů případy, kdy vzhledem ke změnám kanálů bude úprava nevyhnutelná. U společných antén v bytových domech bude úprava téměř ve všech případech nutná. Na anténních rozvodech (kabelážích, zásuvkách) se nic nezmění, případné úpravy se budou týkat jen anténních systémů a zesilovačů.  

 

Jaký je časový plán přechodu?

Nové vysílání DVB-T2 odstartuje v průběhu roku 2017 na dočasných vysílacích kanálech a poběží současně se stávajícím vysíláním DVB-T. Dle schváleného plánu přechodu by mělo dojít k vypnutí stávajícího DVB-T vysílání 1.2.2021. Času na realizaci úprav a výměnu televizorů je proto výrazně více než tomu bylo při přechodu z analogového vysílání na DVB-T.

Aktuálně bylo spuštěno vysílání Přechodové sítě 12 na kanále 31 z Jedlové Hory u Chomutova. V roce 2018 bude spuštěno vysílání též z Bukové hory Přechodové sítě 12 na kanále 31 (budoucí náhrada za multiplex 2 a 3), Přechodové sítě 11 na kanále 50 (programy ČT). Termín spuštění Přechodové sítě 13 na kanále 28 z vysílačů Teplice - vodojem a Ústí nad Labem Sociální Péče - Hotelový dům nebyl ještě stanoven.