Co to je DVB-T2? DVB-T2 certifikát

DVB-T2 je nový standard digitálního pozemního televizního vysílání, který postupně nahradí stavájící vysílání DVB-T. Přechod na tento nový standard umožní lepší využití vysílacích kanálů a uvolnění části TV pásma pro vysokorychlostní mobilní internet. Zároveň přinese masovější rozšíření příjmu TV programů ve vysokém (HD) rozlišení, které bude již běžné. 

 

Koho se přechod týká?

Přechod na DVB-T2 se týká všech, kteří přijímají televizní signál přes klasickou anténu z pozemních vysílačů - cca 60% populace České republiky. Netýká se těch, kteří přijímají TV signál přes satelit nebo kabelovou televizi, popř. internetovou TV (O2 TV, T-Mobile TV, atp.).  

 

Co budu pro příjem potřebovat?

Pro příjem bude potřeba televizor vybavený tunerem DVB-T2 s kodekem MPEG4 H.265. V současné době probíhá certifikace televizních přijímačů od Českých radiokomunikací pro bezproblémovou kompatibilitu s tímto novým vysíláním. Ptejte se proto při koupi nové TV prodejců na tento certifikát, popř. garanci kompatibility s tímto vysíláním. K televizorům, které nebudou schopné toto vysílání přijímat bude nutné dokoupit set top box, podobně jako v době přechodu z analogového vysílání na současné digitální (DVB-T).

 

Bude nutné upravovat anténu?

Toto bude velmi individuální. Zatímco v rodinných domech či vlastních anténách většinou nebude potřeba nic měnit, vysílat se bude sice na jiných kanálech, ale v současném UHF pásmu ze stávajících vysílacích stanovišť, bude v drtivé většině případů příjem možný i bez úprav, přesto budou zejména u složitějších anténních systémů případy, kdy vzhledem ke změnám kanálů bude úprava nevyhnutelná. U společných antén v bytových domech bude úprava téměř ve všech případech nutná. Na anténních rozvodech (kabelážích, zásuvkách) se nic nezmění, případné úpravy se budou týkat jen anténních systémů a zesilovačů.  

 

Provedeme úpravy společných TV antén - nabídka zde.

 

Jaký je časový plán přechodu?

 

Česká televize spouští DVB-T2 vysílání - všechny programy ČT ve vysokém rozlišení 

29.3.2018 - Buková Hora, 10.5.2018 - Jedlová Hora. Vysílací kanál 50.

 

Zároveň dojde k přesunům či ukončení vysílání některých programů ve stávajícím DVB-T vysílání:

 

1.4.2018 - vypnutí ČT D/Art v DVB-T multiplexu 3 - Buková Hora - kanál 55

Konec května 2018 po MS v hokeji - vypnutí ČT sport v DVB-T multiplexu 1 - kanál 33, nahrazení porgramem ČT D/Art

IV. kvartál 2018 - vypnutí ČT v HD rozlišení v DVB-T multiplexu RS7 - Hotelový dům kanál 21, Klínovec kanál 38.

I.pololetí 2019 - vypnutí vysílání zbývajících programů ČT v DVB-T, přechod DVB-T2 vysílání z kanálu 50 na finální kanál 33.

 

V současné době dochází ke spouštění tzv. přechodových sítí. Jejich provoz postupně přejde na sítě definitivní v roce 2019-2020.

Buková Hora i Jedlová Hora již vysílají v DVB-T2 na kanále 31 tzv. Přechodovou síť 12 s těmito programy:

 

ČT D/Art, Nova, Nova Cinema, Prima, Prima COOL, Prima LOVE, Prima ZOOM, Prima MAX, TV Barrandov, Barrandov Plus, Kino Barrandov, Barrandov Family, Óčko, Óčko Star, Óčko Expres, TV Noe, Šlágr TV, Šlágr 2.

 

Přechodová síť 13 z Hotelového domu - Sociální Péče 2, a Teplické vodárny na kanále 28 s těmito programy:

 

Nova, Nova Cinema, Nova Gold, Nova 2, Nova Action, Relax, Rebel, JOJ family HD

 

Kontakt

AVT servis
Ing. Tomáš Leman
Šeříková 383
40321 Ústí nad Labem
Provozní doba:
dle telefonické dohody
+420 603 229 114