Co to je DVB-T2? DVB-T2 certifikát

DVB-T2 je nový standard digitálního pozemního televizního vysílání, který postupně nahradí stavájící vysílání DVB-T. Přechod na tento nový standard umožní lepší využití vysílacích kanálů a uvolnění části TV pásma pro vysokorychlostní mobilní internet. Zároveň přinese masovější rozšíření příjmu TV programů ve vysokém (HD) rozlišení, které bude již běžné. 

 

Koho se přechod týká?

Přechod na DVB-T2 se týká všech, kteří přijímají televizní signál přes klasickou anténu z pozemních vysílačů - cca 60% populace České republiky. Netýká se těch, kteří přijímají TV signál přes satelit nebo kabelovou televizi, popř. internetovou TV (O2 TV, T-Mobile TV, atp.).  

 

Co budu pro příjem potřebovat?

Pro příjem bude potřeba televizor vybavený tunerem DVB-T2 s kodekem MPEG4 H.265. V současné době probíhá certifikace televizních přijímačů od Českých radiokomunikací pro bezproblémovou kompatibilitu s tímto novým vysíláním. Ptejte se proto při koupi nové TV prodejců na tento certifikát, popř. garanci kompatibility s tímto vysíláním. K televizorům, které nebudou schopné toto vysílání přijímat bude nutné dokoupit set top box, podobně jako v době přechodu z analogového vysílání na současné digitální (DVB-T).

 

Bude nutné upravovat anténu?

Toto bude velmi individuální. Zatímco v rodinných domech či vlastních anténách většinou nebude potřeba nic měnit, vysílat se bude sice na jiných kanálech, ale v současném UHF pásmu ze stávajících vysílacích stanovišť, bude v drtivé většině případů příjem možný i bez úprav, přesto budou zejména u složitějších anténních systémů případy, kdy vzhledem ke změnám kanálů bude úprava nevyhnutelná. U společných antén v bytových domech bude úprava téměř ve všech případech nutná. Na anténních rozvodech (kabelážích, zásuvkách) se nic nezmění, případné úpravy se budou týkat jen anténních systémů a zesilovačů.  

 

Provedeme úpravy společných TV antén - nabídka zde.

 

Jaký je časový plán přechodu?

 

Česká televize spouští DVB-T2 vysílání - všechny programy ČT ve vysokém rozlišení 

29.3.2018 - Buková Hora, 10.5.2018 - Jedlová Hora. Vysílací kanál 50.

 

Zároveň dojde k přesunům či ukončení vysílání některých programů ve stávajícím DVB-T vysílání:

 

1.4.2018 - vypnutí ČT D/Art v DVB-T multiplexu 3 - Buková Hora - kanál 55

Konec května 2018 po MS v hokeji - vypnutí ČT sport v DVB-T multiplexu 1 - kanál 33, nahrazení porgramem ČT D/Art

IV. kvartál 2018 - vypnutí ČT v HD rozlišení v DVB-T multiplexu RS7 - Hotelový dům kanál 21, Klínovec kanál 38.

I.pololetí 2019 - vypnutí vysílání zbývajících programů ČT v DVB-T, přechod DVB-T2 vysílání z kanálu 50 na finální kanál 33.

 

V současné době dochází ke spouštění tzv. přechodových sítí. Jejich provoz postupně přejde na sítě definitivní v roce 2019-2020.

Buková Hora i Jedlová Hora již vysílají v DVB-T2 na kanále 31 tzv. Přechodovou síť 12 s těmito programy:

 

ČT D/Art, Nova, Nova Cinema, Prima, Prima COOL, Prima LOVE, Prima ZOOM, Prima MAX, TV Barrandov, Barrandov Plus, Kino Barrandov, Barrandov Family, Óčko, Óčko Star, Óčko Expres, TV Noe, Šlágr TV, Šlágr 2.

 

V březnu 2018 se též chystá spuštění přechodové sítě 13 z Hotelového domu - Sociální Péče 2, a Teplické vodárny na kanále 28.