Co to je DVB-T2? DVB-T2 certifikát

DVB-T2 je nový standard digitálního pozemního televizního vysílání, který postupně nahradí stavájící vysílání DVB-T. Přechod na tento nový standard umožní lepší využití vysílacích kanálů a uvolnění části TV pásma pro vysokorychlostní mobilní internet. Zároveň přinese masovější rozšíření příjmu TV programů ve vysokém (HD) rozlišení, které bude již běžné. 

 

Koho se přechod týká?

Přechod na DVB-T2 se týká všech, kteří přijímají televizní signál přes klasickou anténu z pozemních vysílačů - cca 60% populace České republiky. Netýká se těch, kteří přijímají TV signál přes satelit nebo kabelovou televizi, popř. internetovou TV (O2 TV, T-Mobile TV, atp.).  

 

Co budu pro příjem potřebovat?

Pro příjem bude potřeba televizor vybavený tunerem DVB-T2 s kodekem MPEG4 H.265. V současné době probíhá certifikace televizních přijímačů od Českých radiokomunikací pro bezproblémovou kompatibilitu s tímto novým vysíláním. Ptejte se proto při koupi nové TV prodejců na tento certifikát, popř. garanci kompatibility s tímto vysíláním. K televizorům, které nebudou schopné toto vysílání přijímat bude nutné dokoupit set top box, podobně jako v době přechodu z analogového vysílání na současné digitální (DVB-T).

 

Bude nutné upravovat anténu?

Toto bude velmi individuální. Zatímco v rodinných domech či vlastních anténách většinou nebude potřeba nic měnit, vysílat se bude sice na jiných kanálech, ale v současném UHF pásmu ze stávajících vysílacích stanovišť, bude v drtivé většině případů příjem možný i bez úprav, přesto budou zejména u složitějších anténních systémů případy, kdy vzhledem ke změnám kanálů bude úprava nevyhnutelná. U společných antén v bytových domech bude úprava téměř ve všech případech nutná. Na anténních rozvodech (kabelážích, zásuvkách) se nic nezmění, případné úpravy se budou týkat jen anténních systémů a zesilovačů.  

 

Provedeme úpravy společných TV antén - nabídka zde.

 

Jaký je časový plán přechodu?

V současné vysílají tzv. přechodové sítě v DVB-T2. Jejich provoz postupně přejde na sítě definitivní v roce 2019-2020.

 

Přechodová síť 11 - Buková Hora, Jedlová Hora, Dokrývač Vaňov - kanál 50 s programy:

ČT1 HD, ČT2 HD, ČT24 HD, ČT sport HD, ČT:D/Art HD, Český rozhlas

 

Přechodová síť 12 - Buková Hora, Jedlová Hora - kanál 31 s programy:

Nova, Nova Cinema, Prima, Prima COOL, Prima LOVE, Prima ZOOM, Prima MAX, Prima Krimi, TV Barrandov, Barrandov Plus, Kino Barrandov, Barrandov Family, Óčko, Óčko Star, Óčko Expres, TV Noe, Šlágr TV, Šlágr 2, TV Seznam.

 

Přechodová síť 13 z Hotelového domu - Sociální Péče 2, a Teplické vodárny - kanál 28 s programy:

Nova, Nova Cinema, Nova Gold, Nova 2, Nova Action, Relax, Rebel, JOJ family HD, Prima Comedy HD

 

Zároveň dojde k přesunům či ukončení vysílání některých programů ve stávajícím DVB-T vysílání:

 

1.4.2018 - vypnutí ČT D/Art v DVB-T multiplexu 3 - Buková Hora - kanál 55, vysílání ČT:D/Art se přesunulo do multiplexu 1 - kanál 33

30.9.2018 bude ukončeno vysílání programů ČT 1 HD, ČT2 HD a ČT sport HD v DVB-T multiplexu 7 (kanál 21 Hotelový dům, kanál 38 Klínovec). Do ledna 2020 bude možné přijímat v DVB-T programy České televize ve standardním rozlišení v multiplexu 1 (kanál 33) a ve vysokém rozlišení již jen v DVB-T2 na kanále 50. Od ledna 2020 bude Česká televize vysílat všechny programy již pouze v HD rozlišení a DVB-T2 (kanál 33). 

 

Přeladění na definitivní kanály v novém standardu DVB-T2 a ukončení vysílání v původním DVB-T - cca 1.kvartál 2020:

finální kanály:

kanál 33 - Buková Hora, Jedlová Hora - programy ČT (leden 2020)

kanál 38 - Buková Hora, Jedlová Hora - náhrada za mux 2 - programy Nova, Prima, Barrandov ... (březen 2020)

kanál 31 - Buková Hora, Jedlová Hora - náhrada za mux 3 - programy Primy, Šlágr,Óčko...  (březen 2020)

kanál 21 - Hotelový dům, kanál 45 - Klínovec - náhrada za mux 4 - Rebel, Relax, Nova Gold, Nova 2....

* Programová nabídka v jednotlivých finálních multiplexech nebyla zveřejněna. 

 

 

Kontakt

AVT servis
Ing. Tomáš Leman
Šeříková 383
40321 Ústí nad Labem
Provozní doba:
dle telefonické dohody
+420 603 229 114